Wix Mağaza Spam Olarak İşaretlenen E-Posta Pazarlama Kampanyaları

You don't have an access for step by step tutorial yet. Upgrade your account to access the library.

Wix Mağaza Spam Olarak İşaretlenen E-Posta Pazarlama Kampanyaları rehberimizde; spam nedir, nasıl ortaya çıkar, e-postanızın spam olarak işaretlenmesi işlerinizi nasıl etkiler, e-posta kampanyalarınız neden ve kim tarafından spam olarak işaretlenir gibi soruların yanıtlarını bulacak ve spam şikayetlerini önleme yollarını keşfedeceksiniz.

Bu rehberin "Sıfırdan İleri Seviyeye Wix ile E-Ticaret" eğitimi kapsamında hazırlandığını lütfen unutmayın.

Spam Nedir? Nasıl Ortaya Çıkar?

İstenmeyen posta olarak da bilinen Spam, istenmeyen e-postalar için yaygın olarak kullanılan bir İnternet terimidir. E-posta kampanyalarınız bireysel kullanıcılar tarafından spam olarak işaretlenebilir veya Gmail veya Yahoo gibi İnternet Servis Sağlayıcıları (ISP) tarafından spam klasörlerine filtrelenebilir. Çok saygın işletmeler bile ara sıra spam şikayetleri alır. Birkaç kişi e-postalarınızı spam olarak işaretlediyse veya e-posta kampanyalarınızla ilgili bir şikayette bulunulduysa, gönderen olarak saygınlığınız etkilenebilir: göndereceğiniz e-postalar istenmeyen posta filtrelerini tetikleyebilir.

E-Postanızın Spam Olarak İşaretlenmesi İşinizi Nasıl Etkiler?

E-Posta İzinlerinde Azalma: Alıcılarınız, e-postalarınızı spam olarak işaretlerse e-posta ödeneğiniz (her e-posta kampanyasını gönderebileceğiniz kişi sayısı) azaltılabilir. Wix, gönderenin itibarını korumak için e-posta izninizi sınırlar. E-posta izinleriniz azalırsa, e-posta kampanyalarınızı büyük bir grup yerine birkaç küçük gruba göndermeniz gerekir.

 

Devre Dışı Bırakılmış Hesap: E-posta kampanyalarınız uzun bir süre boyunca alıcılardan düzenli olarak spam şikayetleri alıyorsa, Wix, Wix E-posta Pazarlama Kullanım Koşullarını ihlal ettiği için Wix E-posta Pazarlama hesabınızı devre dışı bırakabilir.

 

İletilmeyen E-Postalar: Eğer bir ISF e-posta kampanyalarınızı spam olarak işaretlerse, e-posta hedef kitleye ulaşamaz. Bu, satış ve site ziyaretlerini düşürebilir.

 

Aşağıdaki rehber, e-postaların spam olarak işaretlenmesinin genel nedenlerini ve bunun e-posta kampanyalarınızın gelmesini nasıl önlediğini inceliyor olacak.

Neden E-Posta Kampanyalarınız Spam Olarak İşaretleniyor?

 • Bir alıcı e-postanızı spam olarak işaretlemiş olabilir. Bu olduğunda, hem alıcının ISP'si hem de sizin ESP'niz (Wix E-posta Pazarlama) bildirilir.

 • Bir alıcı, e-posta kampanyanızla ilgili resmi bir şikayet ("kötüye kullanım raporu" olarak bilinir) sunmuş olabilir. Kötüye kullanım raporları Federal Ticaret Komisyonuna veya diğer spam karşıtı kuruluşlara, alıcının ISP'sine veya özel bir Wix e-postasına gönderilebilir: abuse@wixshoutout.com.

E-Posta Kampanyam Neden Spam Şikayeti Aldı?

Aşağıda, e-posta kampanyanızın spam olarak kabul edilebileceği en yaygın nedenlerin bir listesi verilmiştir:

 • Alıcı, hiçbir zaman posta listenize kaydolmamış olabilir.

 • E-posta kampanyanız, bir yıldan uzun süredir iletişim kurmadığınız kişilere gönderilmiş olabilir.

 • E-posta kampanyanız, üçüncü bir taraftan satın alınan bir e-posta adresi listesine gönderilmiş olabilir.

 • E-posta kampanyanız, Facebook veya LinkedIn üzerinden toplanan abonelere gönderilmiş olabilir.

Spam şikayetlerini nasıl önleyebilirim?

 • E-posta kampanyalarını göndermeden önce daima alıcılardan izin alın. Ardından, e-postalarınızdaki alıcılara sizden ne sıklıkta haber alabileceklerini söyleyin.

 • Asla e-posta adresleri satın almayın veya e-posta kampanyaları için e-posta listenize kaydolmamış kişilere göndermeyin. Bunun yerine, kullanıcıları Abone Ol formuna kaydolmaya davet ederek daha fazla bağlantı kurun.

 • Alıcı listenizin güncel olup olmadığını kontrol edin ve düzenli olarak temizlemek için zaman ayırın. Son 1 yılda etkinliğinden şüphe duyduğunuz tüm üyeleri listeden temizleyin.

 • E-posta kampanyalarınızı haftada bir, ayda bir veya yılda 4 kez gibi düzenli bir aralıklarla gönderin. E-posta kampanyaları arasına çok uzun süreler koymanız, alıcıların sizi unutmasına sebep olabilir, ancak onları çok sık gönderirseniz de, bu alıcılara rahatsızlık vermiş olursunuz.

 • 80/20, metin/resim oranını korumaya çalışın. Yalnızca resimli bir e-posta kampanyası göndermeniz önerilmez.

 • İdeal olarak, içeriğinizi 200 kelimenin altında tutun.

 • Ünlem işaretleri, büyük harfler ve spam anahtar kelimeler (kredi, ücretsiz, vb.) tüm spam filtrelerini tetikler. Bu anahtar kelimeler genellikle sezgiseldir ve çevrimiçi olarak kullanılmaması gereken kelimelerden oluşan bir liste vardır.

 • E-posta kampanyanızı, alıcılarınız için alakalı, yararlı ve / veya ilginç içeriklerle doldurun. E-postalarınızı açmaları için alıcıları ikna eden ilgi çekici konu başlıkları yazın. İçerikleriniz hakkında fikir verin.

 • "Gönderen" e-posta adresinizi adres defterine eklemeleri için kişileri teşvik edin. Bunu, bir kişi, abone listeniz için kaydolduğunda gönderdiğiniz otomatik e-postada yapabilirsiniz. ISP'ler, istenmeyen postaları tespit etmelerine yardımcı olmak için adres defterlerini giderek daha fazla kullanıyor.

 • Kullandığınız bağlantılara dikkat edin. Spam filtreleri, kara listeye alınan bağlantıları algılar ve içerdiği herhangi bir e-postayı reddeder.

 • Kendi özel etki alanınızdan e-posta kampanyaları gönderin. E-posta kampanyalarınızı, info@bizimuhit.com gibi özel alanınıza bağlı bir e-posta adresinden gönderirseniz daha başarılı olacaktır. Gönderen adresiniz bir Gmail adresiyse alıcıların ve ISP'lerin e-postanızın orijinalliğini sorgulaması daha olasıdır.