World of Tanks Tekerlekli Tank İncelemesi:EBR 75 FL 10

World of Tanks'ın ilk tekerlekli tankı EBR 75 FL 10'u Bizim Muhit gururla sunar.

Hepinizin gelip gelmeyeceği yönünde haberlerden emin olabilmek adına sürekli sorular yönelttiğiniz ve merakla beklemediğiniz tekerlekli tank projesinin ilk ürünlerinden birini deneyimleme şansı elde etmiş bulunmaktayım. Yazıda tankın son durumunu(istatistiki olarak),oyuna gelip gelmemesi konusunu,kendi fikirlerimi ve çok daha fazlasını bulabileceksiniz. Ayrıca belirli savaş kayıtlarını da sizler için kaydettim. Sırayla yüklemeye başladım Youtube'a. Yüklemeler bittikçe onları da yazıya ekleyip paylaşmaya devam edeceğim.


Tank Hakkında

Tankımızın adı EBR 75 FL 10. Fransız hafif tank hattının 8 seviyesine,diğer tekerlekli akrabalarıyla birlikte konumlandırılacak. Tankın tekerlekli olmasının dışında savaşta dengeleri alt üst edecek ya da denge kurabilecek birkaç çarpıcı özelliği daha var.

Daha önce isveç avcı hattında değişken kip özelliğiyle World of Tanks bizi tanıştırmıştı. Strv serisinde isabetliliğe odaklanan kip değişikliği, EBR'de farklı bir boyuta ulaşmış durumda. Seyir ve sürat olarak isimlendirilen bu iki kip temelinde,aracın ciddi bir sürat farkını 0.2 saniye gibi çok kısa sürede oluşturmasını sağlıyor. Seyir kipinde ulaştığınız saatte maksimum 60 km'lik hızın yetersiz geldiği noktada, sürat kipine geçiş yapıyor ve saatte 80 km hıza kadar ulaşabiliyorsunuz.

Bir diğer pozitif özelliği ise arazi direncinin paletlilerdeki gibi sizi tabana saplamıyor oluşu. Karelia haritasında örneğin bir hafif tankla ortaya fırlayıp düşmanı hızlıca tespit etmek istediğinizde, bunu paletli bir hafif tankla yapıyor olsaydınız muhtemelen suda yüksek hızınıza rağmen yavaşlayacaktınız ve düşman hafifiyle karşılaşma ihtimaliniz de artacaktı. Ancak EBR'de bu durum farklı. Tespit edeceğiniz noktaya o kadar hızlı ulaşıyorsunuz ki karşı takım daha yerini almadan çoğu zaman siz onları tespit etmiş oluyorsunuz.

Ve son olarak, paletli bir tankın paletini ilk hasarlamada zaman zaman kıramadığınız gibi bu tankın tekerlerini ilk atışınızda kıramama ihtimaliniz var. Tabi kırabilirseniz sıkıntı büyük çünkü tankın hızı sürat kipinde siz 80 km ile ilerlerken bir anda 25-30 km'ye düşüyor ve milletin ortasında kaplumbağa gibi kalakalıyorsunuz. Paletlilerde olduğunuz yere mıhlanırken, bunda bir ihtimal kaçabilirsiniz diyebilirdim ancak umutlarınızı yeşertmek istemem. BAM BAM BAMTank yukarıda saymış olduğum o naçizane özelliklerinin dışında bir artı sunmuyor neredeyse. Kendi seviyesindeki hafiflerle neredeyse aynı zırh deliş değerlerine sahip. İsabeti de BC12-t ayarında. Şarjörünün 2 mermi alması, çoğu zaman saldırıya geçtiğiniz bir KMT'yi bile oyundan düşüremeyişinize sebep oluyor. Yani hasar potansiyeli oldukça düşük.

Şu an için tank parametreleri aşağıdaki gibidir ancak tüm bu değerler test aşamasında olduğundan ileriki tarihlerde değişiklik göstermesi de muhtemeldir.

Can Puanı:950

Motor: 500 beygir

Güç-Ağırlık: Ton başına 32 beygir

Maksimum hız/minimum hız: 60/60 km/s

Tekerlek dönüş açısı(en fazla): 25°

Taret dönüş hızı: 68.8 °/s

Görüş mesafesi: 310 m

Gövde zırhı: 40/16/40 mm

Taret zırhı: 40/20/20 mm

Ortalama Hasarı: 175/175/260

Deliş Gücü: 180/220/75

Yükleme süresi: 10.3 sn

100 m'de sapma: 0.36

Nişan alma süresi: 1.15 s

Alçalma/Yükselme: -8°/+12°

Kipler arası geçiş süresi: 0.2 s

Oynanış

Test ettiğim süre boyunca 6. his dahil hiçbir yetenek %100'e ulaşmamıştı. Kredi ile alınan teçhizatlar ve sarf malzemeleri dışında da tank boştu diyebilirim,ki geri bildirimlerinde bu yapılandırmada hazırlanmış araç sonuçlarını içermesini WG, daha doğru sonuçlar alabilmek ve değişiklik yapabilmek adına bizden istemişti. 25 savaştan fazla yaptım ve yazımın sonunda,bu 25 savaşta elde ettiğim ortalama değerleri de sizlerle paylaşacağım. Bu değerler full+full oynanacak ki halinden bir miktar düşük çünkü dediğim gibi olabildiğince boş kullandım.

Tankı kendinden üst seviye,kendi seviyesi ve kendinden alt seviye maçlarda neler yapabildiğine göre incelememiz daha doğru olur.Kendinden alt seviye maçlarda çoğu zaman iş yapıyor. Hem hasar hem de tespit yoluyla kesenizi doldurabilirsiniz. O seviyelerde sizi yakalayabilecek kimsecikler de olmadığından deli danalar gibi etrafta gezip duruyorsunuz. İsabetli bir atışın sizi hareket sırasında vurma ihtimali de gerçekten çok düşük. Çoğu tankı da deldiğini düşünürsek bu seviyelerde eğlenebilirsiniz.

Kendi seviyesinde çıktığı maçlarda ara ara sorun çıkartsa da yine de bu seviyede de iş yapar diyebilirim. Yandan arkadan yakalarsanız düşman tanklarını çatır çatır yersiniz(tabi 2 mermiyle 1500 canlı ağırları ne kadar yersiniz bilmem de).

Kendinden üst seviye maçlarda eğer bu haliyle gelirse çoğu zaman iş yapamaz. Delmiyor,hasar vermiyor,gizlenemiyor ve kimsecikleri tespit edemiyor oluşu onu gerçek bir çelik yığınına çeviriyor.

Bu tank ile yaptığım savaşların istatistiği

Savaş sayısı: 27

Zafer yüzdesi: 55.5

Sağ kalınan savaş yüzdesi: 25.9

İsabet yüzdesi: 82.14

Ortalama hasar: 806

Ortalama deneyim: 532

Ortalama yok etme: 1.05

Ortalama yardımcı hasar: 1084

En fazla deneyim: 1032

En fazla hasar: 2672Not:Yaptığım 27 savaşın 7-8 tanesinde hem tespit hasarı hem de normal hasar 0'dı. Bunun sebebi de kendi takımım ve düşman takımının tanka göstermiş olduğu büyük ilgiydi. Sağolsunlar ayin yaparak kestiler. Hasar değerleri olurundan 200-300 kadar ekstra aşağıda bu yüzden.

Tank Oyuna Gelecek Mi?

WG'nin en doğru testleri yapıp,gerçekten tüm sorunları çözüp, bu araçları oyuna getirmek istediğini, daha önce yapılan bu açıklamadan biliyoruz. Tekrar tekrar risk almak istemeyeceklerini ve araçların oyuna gelmesinin aylar alabileceğini tahmin ediyorum.

Sonuç

Hepimiz için böylesine hızlı bir aracın savaş meydanında terör estirmesini düşünmek bile kabusu yaşatsa da, şu anki haliyle bu tankın üst seviye maçlarda hiçbir işe yaramayacağını ve bazı değişikliklerden geçirilmeden oyuna getirilişinin, ciddi bir infiale sebep olacağını söyleyebilirim.

#wot #ebr75fl10 #worldoftanks #hafiftanklar

0 comments
WHY BIZIM MUHIT?

Stories

Book Online

PRICING

Package Comparison

Pricing Calculator

©2018-2021 Bizim Muhit, All rights reserved.