World of Tanks Harkov Haritası Geri Dönüyor!

Updated: Feb 18

Oynanılabilirliği her sınıf ve seviye için daha da geliştirilmiş, şehir ve açık tarafı birbirinden farklı 2 tip harita modeli şu anda Harkov için test ediliyor.


Oyuna getirilen tarihi geçmişli ilk harita olan #Harkov ,bir süre önce aramızdan denge sorunları baş gösterdiğinden ayrılmak zorunda kaldı. Oyun geliştiricileri, Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nin ilk başkenti olan ve Rus hakimiyetine 1943'te giren bu bölgeye, oyunda tam bağımsızlık kazandırabilmek adına alternatif versiyonlar üzerinde bir süredir çalışıyordu ve sonunda 2 tip harita #süpertest oyuncularıyla buluşturuldu. Bu versiyonlara geçmeden önce, harita daha önce ne durumdaydı,hangi denge sorunları kaldırılmasına neden oldu sorularını yanıtlamaya çalışalım.

Kaldırılmadan önce, Harkov haritasının son hali

Geliştirici ekibin geliştirme amacına uygun şekilde,GOSPROM binasının olduğu bölge tareti ve gövdesinin ön kısmı sağlam tanklar için mükemmel bir alan sunuyordu. Heyecana en kısa mesafe burası olduğundan uyanık hafif tanklar buradaki çitlerin arkasına geçip rakibi rahatsız ediyor ya da açık araziden düşman KMT ve avcılarına sızabilmek için fırsat kolluyordu. Aynı zamanda, düşman KMT'si kendi bayrağına yakın bir noktadan atış yapmıyorsa genelde ağır tanklar için en güvenli liman şehrin göbeği oluyordu.

Harkov haritasında sınıflara göre stratejik noktaları gösteren eski bir çalışma

Oyunun dengeleri zaman içinde oldukça fazla değişti. Zırhlı tankların bir kısmı GOSPROM'a ya da şehir merkezine gitmek yerine, takım halinde, açık bölgeden basma cesareti gösterip eğer FAME değillerse çoğunlukla ölmeleriyle sonuçlanan bir eyleme kalkışıyorlardı. Ayrıca bir grup tembel ve tecrübesiz oyuncunun diğer tüm haritalara yapmış oldukları işkenceleri burada da sürdürmesi, zaman içinde (harita çıkalı 4 yıldan fazla oldu) geliştirici ekibin tüm çalışmaları (4.45'de pozisyonlar verilmiş) nın çöpe gitmesine sebep oldu.


Yeni Versiyonlar


Daha az geçit ve atış pozisyonu sunan ilk versiyonla başlayalım. Uyuşuk ve geride yatan avcı ve ağır tankların atış serbest durumunu gözle görülür şekilde kolaylaştırmak üzere tasarlanmış

Süpertest'de denenen Harkov haritası versiyonlardan bir tanesi

GOSPROM binası ve çevresine dokunulmadan harita açık alan üzerine geliştirilmiş.

Görselin kuzeydoğusundaki çember merkezini andıran yer GOSPROM

Açık bölgede ise kazılan hendekler, oralara ya da bir gerisindeki evlerin diplerindeki çalı çırpıya yetişen hafif tanklar için iyi bir tespit noktası olabilir.Gelelim 2. versiyona...


Harkov haritası 2. versiyon

2. versiyonda ise şehir içinde orijinal haline daha çok sadık kalınmış. Geçitlerin büyüklükleri öncekiyle neredeyse aynı.

Şehrin güney ekibe göre batısına yerleştirilen mevzilerde tareti sağlam, birazcık atik ve az da topu eğilen tanklarla giderseniz iyi iş çıkarabilirsiniz. Tabi yalnızca orta ve hafiflere hitap etmiyor burası. KMT'ler içinde hasar tarlası oluyor.


Açık tarafta uzak mesafe oyunlara uygun değişken arazi yapısı ve tepeler ardında, aktif spot yapmaya imkan veren bir ortam sunuyor.

Ve son olarak tüm haritayı gezmek isterseniz aşağıda yer alan videoyu izleyebilir ve kendi taktiklerinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz.


Günümüzde Harkov


WoT tutkunu bir gencin, Harkov'u oyundaki geçmişi ve şimdiki haliyle kıyaslayarak anlattığı güzel bir video ile sizleri başbaşa bırakıyoruz.


footer_new (1).png

Claim your desired

By signing up, you agree to the Terms of Service and Privacy Policy

©2018-2020 Bizim Muhit, All rights reserved.

  • Discord-Logo-White (1)
  • Facebook - Beyaz Çember
  • YouTube - Beyaz Çember
  • Heyecan - Beyaz Çember
  • Instagram - Beyaz Çember