AMD VERİ MERKEZLERİ İÇİN 64 ÇEKİRDEKLİ YENİ İŞLEMCİSİNİ PİYASAYA SÜRÜYOR

Updated: May 12, 2020

AMD, veri merkezleri için hazırlamış olduğu 64 çekirdek-128 parçacıklı yeni işlemcisini piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Aylar süren denemeler, bolca hızlandırmalar ve tabiki de bekleyişin ardından AMD, Zen 2 CPU mimarisini baz alarak geliştirdiği ikinci nesil Epyc işlemcilerini resmi olarak bizlerle buluşturdu(masaüstü bilgisayarlar için 3. nesil Ryzen'ler ile aynı). Tek bir sarmalaç üzerine 64 çekirdek ve 128 parçacık, Crysis ya da diğer oyunları oynatabilmek için değil tabiki de.


Codenamed Rome, en yeni Epyc işlemciler, veri merkezleri ve sunucu iş yüklerini göğüsleyebilmek için üretildi. Doğrudan oyunlarla ilişkili olmasa da Google Stadia gibi bulut platformlarına dönüşüme sinyal veriyor.

AMD 2nd gen Epyc processors will help us continue to do what we do best in our datacenters: innovate," said Bart Sano, Google vice president of Engineering. "Its scalable compute, memory, and I/O performance will expand our ability to drive innovation forward in our infrastructure and will give Google Cloud customers the flexibility to choose the best VM for their workloads.

Mealen;

Google Mühendislik birimi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Bart Sano'nun dediği gibi "AMD ikinci nesil işlemciler, veri merkezlerimizde yenilikçi çalışmalarımızda en iyisini yapmamıza yardım etmeye devam edecek. "Bu işlemcinin ölçeklenebilir hesaplamaları, hafıza ve I/O performansı, altyapımızda ileriye dönük kabiliyetlerimizi genişletecek ve Google Bulut müşterilerimize iş yüklerine en uygun VM'i seçmeleri için esneklik verecek.

Büyük maliyetli ve karlı veri merkezleri için AMD'den büyük bir yenilik. Masaüstü bilgisayarlarda gördüğümüz Zen 2 işlemciler güçlü bir mimariye sahip. Tesadüfe bakın ki, Intel de 1 gün sonra 56 çekirdekli Cooper Lake Xeon işlemcilerini duyurdu(14nm).


8-çekirdek/16-parçacıklı Epyc 7232P için 450$'dan başlayan fiyatlandırma, listenin zirve noktasında, 3 tane 64 çekirdekliden birisi olan Epyc 7742'de 6950$'a kadar çıkıyor. En ucuz 64-varyantın cebinize maliyeti ise 4,425$. 28 çekirdek/56 parçacıklı, fiyatı 10000-13000$ dolar aralığında değişen Xeon Platinum işlemcilerle tercihen karşılaştırılabilir.


Anandtech'in Benchmark testlerine göre ise AMD, Intel'i işlemci pazarının lideri konumundan elemek üzere.


Daha fazla teknoloji haberi için Bizim Muhit'e üye olmayı ve abone listemize katılmayı unutmayın.


Kaynak:PCGAMER


#AMD #Epyc #Intel #Zen2 #Anandtech #bartsano #Ryzen

0 comments
WHY BIZIM MUHIT?

Stories

Book Online

PRICING

Package Comparison

Pricing Calculator

©2018-2021 Bizim Muhit, All rights reserved.